


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 6 days ago) |
| Max Power Dissipation | 8 W |
| Power Dissipation | 8 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.69 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 7 A |
| Rds On Max | 72 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Turn-Off Delay Time | 58 ns |
| Rise Time | 120 ns |
| Drain to Source Resistance | 72 mΩ |
| Max Dual Supply Voltage | 100 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 10 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
